REGIÓN HOREHRONIE – celý svet v jednom regióne

Horehronie – kraj lemovaný hradbami Nízkych Tatier a Slovenského rudohoria, kolíska rieky Hron, miesto, kde život z raja vyviera, miesto, kde raj život vracia.

Región Horehronie ponúka svojim návštevníkom širokú škálu rozmanitých aktivít – lyžiarske strediská Ski Tále, Jasná Nízke Tatry, Ski centrum Mýto; golfové ihrisko Gray Bear Tále, vysokohorskú turistiku na majestátny hrebeň Nízkych Tatier (Ďumbier, Chopok, Kráľová hoľa), cykloturistiku, jazdu na elektrobicykloch, splav Hrona, návštevu jaskýň, Hradu Ľupča, jazdu Čiernohronskou železničkou, Lesnícky skanzen vo Vydrove, návštevu kráľovského mesta Brezna a mnoho ďalších zaujímavých atrakcií.

TURISTIKA

Najrozľahlejšie a druhé najvyššie pohorie Slovenska sú Nízke Tatry, ktoré tvoria Národný park Nízke Tatry. Ponúka množstvo trás pre pešiu turistiku rôznych obtiažností. Najvyhľadávanejšie turistické trasy vedú na najvyšší vrch, Ďumbier a do okolia najznámejšieho strediska zimných a letných športov Jasná Nízke Tatry – Chopok. Počas výstupu na končiar Ďumbiera máte možnosť navštíviť jedinečnú Jaskyňu Mŕtvych Netopierov a Chatu Milana Rastislava Štefánika.

LYŽOVANIE

V regióne Horehronie si príde na svoje každý lyžiar. V okruhu 15 km sa nachádza 70 km zasnežovaných lyžiarskych zjazdoviek v moderných lyžiarskych strediskách Jasná Nízke Tatry, Ski Tále, Mýto Ski centre, či Ski centre Čierny Balog.

Jasná Nízke Tatry ako najväčšia lyžiarska aréna s výbornými podmienkami pre zimné športy na Slovensku ponúka na severnej i južnej strane Chopku nekonečné možnosti aktivít, zábavy a aktívneho oddychu. Na vrchol Chopku sa z južnej strany dopravíte najmodernejšími 15-miestnymi kabínkami. V letnej sezóny môžete využiť rôzne atrakcie: mountain káry, bungee trampolínu, aquazorbing, summer tubing, bike kids zone a mnohé ďalšie.

CYKLOTURISTIKA

Zelená stuha Horehronia: Trasa prechádza celým Horehroním pozdĺž rieky Hron, začína na Telgárte, prechádza do rázovitej obce Šumiac s drevenicami, odkiaľ prechádza popod Kráľovu Hoľu poľnými cestami s panoramatickým vyhliadkami na Muránsku Planinu a Nízke Tatry. Poľné cesty pokračujú na Heľpu, dejisko Horehronských folklórnych slávností, ďalej horehronskými dedinkami až do kráľovského mesta Brezno.

Novohradská cyklomagistrála – Čierny Balog: Cyklotrasa vedie cez lazovitú lokalitu Vrchy. Prechádza cez najvyššie položenú obec Slovenska − Lom nad Rimavicou, následne Sihlu, kde sa pasie stádo huculských koní, pokračuje popri prírodnej zaujímavosti Meandroch Kamenistého potoka. Kamenistá dolina vedie cez sopečné pohorie Poľana popri historickom vodnom diele Hrončok. Odbočiť sa dá k najstaršej vysokej peci na Troch vodách a ďalej trasa pokračuje Hrončianskou dolinou popri Čiernohronskej železnici až do centra Čierneho Balogu. Odtiaľ je príležitosť navštíviť Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline, či ubytovať sa v Cyklohoteli pod Urbanovým vrchom v Čiernom Balogu.

Cyklotrasy zo sedla Čertovica: Nie nadarmo sa Čertovica čertovou volá, nie jedného tu čerti so sebou vzali. Ale v dobrom počasí, s čertovskou odvahou zažijete čertovsky dobré zážitky. Pre labužníkov je trasa s čarovnými vyhliadkami na majestátne Nízke Tatry a Slovenské rudohorie. Miernym klesaním sa dostanete z Čertovej svadby do dedinky Braväcovo, kde čaká zaslúžený relax vo wellness centre s vonkajším bazénom a kulinárske špeciality penziónu Schweintaal. Jednou z možností je panoramatická trasa z Čertovice vrstevnicou priamo do sedla Vagnár, nad Mýto p. Ďumbierom, odkiaľ sa pohodlne dostanete zjazdom do Bystrianskej doliny.

Cyklotrasa zo sedla Tlstý Javor: Z Tlstého Javora, pamätného miesta bojov Slovenského národného povstania, vedie niekoľko nezabudnuteľných cyklotrás dolinami Balockých vrchov. Trasa vedúca Rudnou magistrálou Vás chytí za srdce svojimi nekonečnými výhľadmi na Nízke Tatry a Poľanu. A pre odvážnych je i trasa útrobami Dobročského pralesu. Konečnou všetkých je Čierny Balog.

Cyklotrasa na hrad Muráň: Trasa rozprávkovou krajinou Muránskej planiny zo sedla Javorinka na hrad Muráň, až pod Kráľovú hoľu do Červenej skaly.
Ďalšie obľúbené značené cyklotrasy: Brezniansky cyklookruh (Brezno, Čierny Balog, Hronec – prvým liatinovým mostom v Uhorsku, Chvatimech, Brezno), Brusniansky cyklookruh prírodnou rezerváciou Mačková až do stredu Slovenska na Hrb, Cyklotrasa po pamätiach bojov SNP do zaniknutej dedinky Kalište, Okruh Krpáčovo – Tále, Dolná Lehota – Richtárovo, Dolná Lehota – Richtárovo, Krpáčovo – Pod Hrádok, Bukovinka – Lúčky. V hoteli Stupka, Tále sa nachádza požičovna špičkových elektro bicyklov, ktoré sú vhodné pre zdatných cyklistov aj pre tých so slabšou kondičkou. Sami si môžete zvoliť intenzitu podpory a vyšliapať na kopce, ktoré by ste na klasických bicykloch nezdolali.

BYSTRIANSKA JASKYŇA

Bystrianska jaskyňa, najvýznamnejšia jaskyňa Horehronského podolia, je známa pozoruhodným vývojom podzemných priestorov, výskytom sintrovej výplne s priaznivými klimatickými podmienkami na speleoterapeutickú liečbu. Prehliadka trvá 45 minút pri teplote 5,7 až 6,7°C.
Kontakt: +421 48 6195133, www.ssj.sk

JASKYŇA MŔTVYCH NETOPIEROV

Jaskyňa mŕtvych netopierov je jediná sprístupnená vysokohorská jaskyňa na Slovensku, nachádzajúca sa v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier, na južnej strane masívu Ďumbiera. Vchod leží vo výške 1 520 m n. m. Medzi jedinečné zaujímavosti jaskyne patrí výskyt vulkanických hornín kriedového veku vovrásnených do vápencového súvrstvia. Ďalšou pozoruhodnosťou sú nálezy netopierích kostičiek nachádzajúcich sa takmer všade. Ich vek sa odhaduje na 6000 rokov. V okrajových častiach jaskyne sa nachádzajú kostrové zvyšky kún, medveďov, ba dokonca kozy. Jaskyňa má priemernú teplotu +3,5 °C. Vystrojení v speleologickom odeve a s prilbou s banským osvetlením máte jedinečnú možnosť nazrieť do tajuplného podzemia Nízkych tatier. Vstup je potrebné vopred telefonicky objednať u správcu jaskyne, ktorý poskytne zároveň informácie ohľadom otváracích hodín a ceny vstupeniek.
Kontakt: +421 905 135 535, www.jmn.sk

TARZÁNIA

Lanový park Tarzánia Tále sa nachádza v blízkosti hotela Stupka, pod hotelom Partizán. Je postavený z 23 prekážok vo výške približne 5 až 7 m nad zemou a jeho súčasťou je aj trasa pre najmenších lezenia chtivých Tarzančekov, takže si tu prídu na svoje aj rodinky s deťmi.
Kontakt: +421 907 585 007, www.tarzania.sk/tale

HRAD ĽUPČA

Nachádza sa v obci Slovenská Ľupča pri Banskej Bystrici a z Táľov je vzdialený cca 30 km.
Hrad Ľupča bol založený v polovici 13. storočia uhorským kráľom Belom IV. Stojí na návrší jedného z posledných výbežkov Nízkych Tatier. Spĺňal funkciu strážneho hradu, ktorý mal pod dohľadom významnú obchodnú stredovekú cestu Via magna, vedúcu pod úpätím hradu. V súčasnosti je hrad v majetku Železiarní Podbrezová a.s.
V mesiacoch júl a august je hrad otvorený denne v čase 10:00 – 15:30 hod. Vstupy sú v polhodinových intervaloch. V mesiacoch september až jún je návštevu hradu možné absolvovať len počas pracovného týždňa a to na základe telefonického dohovoru minimálne 1 deň vopred.
Vstupné: 2 € / dospelý; 1 € / deti a mládež
Kontakt: +421 48 4187429, www.hradlupca.sk

ČIERNOHRONSKÁ ŽELEZNICA

Čiernohronská železnica je úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm. Premáva na trase Chvatimech – Čierny Balog – Vydrovo. Pred zrušením dopravy v roku 1982 bola značne rozvetvená a mala celkovú dĺžku 131,98 km. Trate železnice viedli údoliami Čierneho Hronu. V roku 1982 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Železničkou sa môžete doviezť do Lesníckeho skanzenu alebo navštíviť neďaleký Dobročský prales.
Kontakt: +421 48 6191 500, www.chz.sk

SALAŠ ZBOJSKÁ – ZBOJNÍCKY DVOR

Salaš Zbojská je unikátnym projektom, ktorý vytvorila a neustále aj zdokonaľuje rodina Vlčekovcov. Venujú sa salašníctvu a chovu mangalíc. V reštaurácii ponúkajú slovenské špeciality pripravené zo surovín z vlastného chovu. Zbojnícky dvor ponúka aj netradičné ubytovanie na skutočnom salaši. Pri návšteve nevynechajte aj ďalšie atrakcie – Zbojnícku strelu (záprah muránskych norikov a vyhliadkový historický miniautobus), Zbojnícky náučný chodník po stopách Jakuba Surovca, jazdu na koňoch, požičovňu bicyklov.
Nachádza sa v sedle Zbojská na ceste Brezno – Tisovec a z Táľov je vzdialený cca 30 km.
Kontakt: +421 911 355 000, www.zbojska.sk

Aktuálne akcie a balíky

Partneri